Przejdź do treści
Wybór hostingu – jak podjąć decyzję?

Wybór hostingu – jak podjąć decyzję?

  Nie od dziś wiadomo, że dobry hosting to połowa roboty. Bardzo ważne jest to, aby był on dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Nie zawsze musimy wydawać majątek po to, aby zagwarantować sobie wysoką wydajność. Niemal każda witryna internetowa ma zupełnie inne potrzeby. Wiele zależy od tego, jaki jest jej charakter. Sprawdzony hosting www znaczy zupełnie coś innego w przypadku bloga i sklepu internetowego. W pierwszej kolejności musimy więc określić, jakiego obciążenia strony się spodziewamy. Oczywistym jest, że na samym początki działalności w sieci nie mamy zwykle zbyt dużego zainteresowania odbiorców. Prawidłowo dobrany hosting pozwoli nam jednak się rozwijać. Poniżej przedstawiono trzy najpopularniejsze rozwiązania.

  Hosting współdzielony

  Hosting współdzielony jest dla osób, które dopiero startują z swoim projektem. Jest to opcja zdecydowanie najtańsza – dla wielu osób będzie to największym plusem. Śmiało można powiedzieć, że z tego rodzaju hostingu korzystają osoby, które nie przewidują zbyt dużego ruchu na stronie. Bardzo często są to witryny przedsiębiorstw, które powstały do celów informacyjnych. Jeśli nasza strona nie jest przeładowana treścią, to będzie działać bez zarzutów. Pamiętajmy o tym, że zasoby hostingu współdzielonego rozdzielane są pomiędzy różnymi użytkownikami. Oznacza to, że nie możemy dopasowywać pracy serwera do własnych potrzeb, gdyż ustalone przez nas parametry mogłoby nie odpowiadać innym. Musimy więc korzystać z tego, co jest nam zaoferowane.

  Serwer VPS

  Serwer prywatny VPS sprawdza się w przypadku stron internetowych o średnim i dużym ruchu. Jest to najlepsza propozycja dla osób, które potrzebują większej swobody. W przypadku tego rozwiązania nie jesteśmy zależni od innych użytkowników serwera, co jest wielkim plusem. Posiadamy własne zasoby, dzięki czemu tylko my odpowiadamy za to, jak zostaną one wykorzystane. Wysoki ruch na witrynach korzystających z serwera nie stwarza dla nas żadnego zagrożenia. Możemy liczyć na wysoki poziom bezawaryjności i bezpieczeństwa.
  Serwer VPS jest droższy od współdzielonego, jednak tańszy od dedykowanego. Plusem jest fakt, że można go bezproblemowo dopasować do własnych wymagań. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku stron o średnim natężeniu ruchu.

  Serwer dedykowany

  Serwer dedykowany jest rekomendowany osobom, które potrzebują najlepszych parametrów pracy. Jest to opcja dość kosztowna, jednak opłaca nam się najbardziej w przypadku dużego ruchu na stronie. Warto również dodać, że serwer dedykowany perfekcyjnie sprawdza się w przypadku e-sklepów. To również świetna opcja dla osób, które prowadzą kilka projektów jednocześnie. Oczywiście serwer jest dopasowany do indywidualnych potrzeb. W dowolnym momencie można zmienić parametry jego pracy – wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijać się platforma. Serwery dedykowane wymagają jednak administrowania. Tylko wtedy możemy korzystać z ich całkowitej mocy i wydajności. Wielu użytkowników konfiguruje serwer samodzielnie, jednak wymaga specjalistycznej wiedzy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *