Przejdź do treści
Pewne oszczędzanie to bardzo mały zysk

Pewne oszczędzanie to bardzo mały zysk

  Wszystkie rynki kapitałowe mają to do siebie, że można na nich inwestować ryzykownie ale z szansą na duży zysk, albo z niskim ryzykiem ale i małymi możliwościami zysku. Zdecydowana większość ryzyka się boi i wybiera oszczędzanie na minimalnym jego poziomie. Wówczas też zyski są minimalne, ale zawsze jakieś są. Jeśli ktoś chce oszczędzać pewnie ale mało na tym zarobić to powinien zakupić obligacje, które są najpewniejszym sposobem na długotrwałe oszczędzanie.

  Dają one możliwości odrobinę większe aniżeli lokaty czy konto oszczędnościowe, ale są one gwarantowane przez państwo. Obligacje mogą być państwowe bądź prywatne, ale za każdym razem inwestowanie w nie polega dokładnie na tym samym. Emitent, czyli państwo bądź instytucja, która emituje obligacje sprzedaje je osobom, które decydują się w nie zainwestować. Dzięki temu są pieniądze, które można zainwestować bądź wykorzystać w państwowym budżecie na jakiś konkretny cel. Inwestor, który zakupił obligacje pożyczył emitentowi swoje pieniądze otrzymując w zamian papiery wartościowe z przyrzeczeniem ich wykupu. Oznacza to, że na koniec okresu inwestycji osoba inwestująca w te papiery wartościowe może je odsprzedać z zyskiem określonym już w momencie zakupu.

  To jest najbezpieczniejsza forma inwestowania w dzisiejszych czasach, ponieważ tak naprawdę możemy kupić obligacje i być pewnym, że mają one umówioną wcześniej wartość. Dzięki temu jest się pewnym, że zainwestowane pieniądze odzyska się z zyskiem, chociaż ten zysk nie jest oczywiście duży. Dzisiaj są to dosłownie minimalne procenty, dlatego trzeba by zainwestować w obligacje kolosalne pieniądze, aby zysk z nich w gotówce był wymierny. Kto jednak lubi zamrażać swoje pieniądze za zupełnie nieopłacalne dzisiaj profity? Bo obligacje mają to do siebie, że można je sprzedać z zyskiem, ale dopiero po okresie, na jaki się je zakupiło. Jeśli więc kupimy papiery wartościowe dwuletnie to możemy je sprzedać dopiero po dwóch latach. A trzeba wiedzieć, że przy niewielkich kwotach nawet pięciocyfrowych to zysk nie będzie jakiś szczególnie duży. Do tego trzeba jeszcze odjąć podatek, chociaż można znaleźć takie obligacje wyemitowane przez państwo, które są zwolnione z podatku od zysków z oszczędności.

  Jeśli chcemy zainwestować większą kwotę pieniędzy na dłuższy okres mając jednocześnie pewność, że zarobią one odpowiedni procent, to warto wybrać obligacje, które są bezpieczną przystanią inwestycyjną w dzisiejszych trudnych czasach. A czasy są takie, że rynki finansowe szaleją dzisiaj bez ładu i składu. Przy obligacjach nie ma żadnego ryzyka, w związku z czym nie trzeba się o nic obawiać, można spokojnie zakupić je i czekać aż do momentu ich wykupu. Im więcej ludzi kupuje obligacje tym więcej pieniędzy uzyskuje emitent, chociaż trzeba podkreślić, że w większości przypadków liczba obligacji wypuszczanych do obiegu jest mocno ograniczona. Pewne oszczędzanie wiąże się niestety a malutkim zyskiem, trzeba się z tym liczyć, że ten procencik to minimum absolutne, jeśli chodzi o jakąkolwiek opłacalność inwestowania. Natomiast bardzo ważne jest to, że dla wielu oszczędzających zainwestowanie pieniędzy w obligacje nie są inwestycją a raczej po prostu regularnym i konsekwentnym oszczędzaniem. Trzeba tylko wziąć pod uwagę fakt, że z każdego tysiąca złotych zainwestowanych w obligacje przy dzisiejszym oprocentowaniu możemy mieć co najwyżej niespełna dziesięć złotych. A pieniądze musimy zamrozić na określony w emisji obligacji czas. Chcąc je wcześniej odsprzedać musimy liczyć się z tym, że nic na nich nie zarobimy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *