Jak rozwinęło się marzenie o lataniu?


Ludzkość od zarania dziejów marzyła o lataniu. I podejmowała różne próby. Jeszcze w poprzednich stuleciach przed wynalazkiem braci Wright ludzkość podejmowała różne próby. Z jednej strony próbowano latać jak ptaki, jak w słynnym micie o Dedalu i Ikarze. Z czasem podejmowano prób konstruowania pierwszych lotni. To już był krok naprzód, ale często kończył się tragicznie. Potem były jeszcze inne próby.

Obecnie mamy samoloty z napędem znacznie doskonalszym niż śmigło, które stanowiło napęd samolotów w trakcie pierwszej i częściowo drugiej wojny światowej. Obecnie napęd ten jest wyeliminowany, a samoloty mogą latać z prędkością naddźwiękową. Z taką prędkością latają głównie myśliwce. Jest to zrozumiałe – ich zadanie to zapewnienie państwu, do którego należą przewagi powietrznej. One muszą szybko wytropić i dogonić wrogi samolot, obojętnie jakiego typu i zniszczyć. Nie oznacza to, że tylko myśliwce latają z takimi prędkościami. Obecnie nawet bombowce i to te ciężkie latają z takimi prędkościami. Przykładem może być tutaj rosyjski Tu-160 biura konstrukcyjnego Tupolewa. Biura, z którego wyszło wiele znaczących maszyn. Swego czasu eksploatowano nawet samoloty pasażerskie o napędzie naddźwiękowym. A były nimi Concorde i radziecki Tu-144. Warto o czymś wspomnieć – podejrzewa się, że Tu-144 był kopią samolotu Concorde, radziecki wywiad podobno dostarczył informacje dotyczące konstrukcji. Nie jest to jednak pewne.

Samoloty pasażerskie obecnie są w stanie zabrać na swoim pokładzie ponad stu pasażerów. Co więcej część z nich może lecieć w warunkach luksusowych. Zapłacą oni więcej za bilet, ale to już jest kwestia wyboru. Istnieją jeszcze samoloty zwiadowcze niekiedy składające się na system rozpoznania. Wiele samolotów posiada nowoczesną elektronikę umożliwiającą komfortową nawigację oraz namierzanie innych samolotów z dużych odległości.

Oto jak niesamowicie ewoluowało ludzie marzenie o lataniu. Z marzenia do nowoczesnych samolotów. Ale czemu się dziwić – loty w kosmos kiedyś również wydawały się być czystą fantazją, a dziś stały się rzeczywistością.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *