Przejdź do treści
Filantropka i kolekcjonerka – Barbara Piasecka Johnson

Filantropka i kolekcjonerka – Barbara Piasecka Johnson

  Jedna z najbogatszych kobiet świata, Barbara Piasecka Johnson, z wykształcenia była historykiem sztuki, dla której ochrona zabytków stanowiła element pracy zawodowej. W USA, posiadłości przyszłego męża S. J. Johnsona, pełniła funkcję kuratora kolekcji jego dzieł sztuki. Swoją miłość do pięknych przedmiotów dzieliła wraz z mężem, tworząc wielką kolekcję. Zgromadziła, między innymi, zbiory malarstwa, zastawy stołowe, biżuterię, instrumenty muzyczne, unikalne parawany, itp.

  Milionerka uważała, że ochrona zabytków jest jej obowiązkiem. Chętnie udostępniała swoją kolekcję muzeom i badaczom historii.

  W 1974 roku powstała Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson. W jej ramach finansowano studia polskich badaczy i studentów w USA. Miliarderka była uczestniczką akcji dobroczynnych, takich jak utworzenie Domu Matki i Dziecka w Gnieźnie oraz pomoc dzieciom z autyzmem i cierpiącym na choroby onkologiczne.

  Kolekcja wielkiej filantropki

  Zasługą Barbary Piaseckiej Johnson jest ochrona zabytków, które przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie. Była fundatorką kaplicy w jasnogórskim klasztorze. Po śmierci milionerki w 2013 roku, organizowane były aukcje jej kolekcji. Dochód ze sprzedaży pięknych przedmiotów i obrazów, został przekazany instytucjom charytatywnym i tym, których działaniom podlega ochrona zabytków. Aukcjonariusze otrzymali certyfikaty, stwierdzające pochodzenie zakupionych dzieł sztuki.

  Właściciel wrocławskiego antykwariatu DAES zauważył, skuteczna ochrona zabytków, co stanowiło troskę milionerki, pozwoliła na zgromadzenie prac, zaliczanych do światowych arcydzieł. Jej galeria zaliczona została do najwybitniejszych prywatnych zbiorów, zawierających, między innymi, dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Rembrndta, Gauguina, Fra Angelico, i inne. Aukcje poprzedziła wystawa, na której zaprezentowano najcenniejsze przedmioty.

  Dowody uznania dla kolekcjonerki

  Osiągnięcia Barbary Piaseckiej Johnson, ochrona zabytków i konserwacja sztuki sakralnej, przyniosły jej nagrodę św. Brata Alberta Chmielowskiego.

  Nagrodę Champion of Democracy przyznał znawczyni sztuki waszyngtoński College of Democracy, jako dowód uznania za jej wkład w nieskrępowany rozwój polskiej nauki, sztuki oraz przedsiębiorczości.

  Inne wyróżnienia to nagroda przyznawana przez Women’s International Center za zasługi dla ludzkości oraz Order św. Karola, którym odznaczył filantropkę książę Monaco, Rainer III.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *