Przejdź do treści
Dlaczego loty samolotem tyle kosztują?

Dlaczego loty samolotem tyle kosztują?

  Wielu z nas, podróżując do innych miast i krajów drogą powietrzną, zastanawia się z pewnością, dlaczego loty są tak drogie. Ceny biletów lotniczych mogą wydawać się zdecydowanie zbyt wysokie, przekraczają bowiem znacznie ceny biletów na inne środki komunikacji. Dlaczego tak jest?

  Pierwszym, najbardziej oczywistym powodem jest fakt, że podróż samolotem umożliwia dużo szybsze dotarcie do danego miejsca niż np. pociąg, autobus czy nawet samochód. Jeżeli czas bardzo się liczy, droga powietrzna jest najlepszym rozwiązaniem. I za tą wygodę właśnie trzeba zapłacić.

  Druga kwestia dotyczy warunków, jakie musi spełniać sam samolot. Musi on być wyposażony w rozmaite zabezpieczenia, posiadać odpowiednio mocne podwozie, które należy wykonać z drogich materiałów, itp. Wszystko to powoduje, że koszt budowy samolotu, a także jego utrzymania i konserwacji, jest bardzo wysoki. Koszty te, co nie może dziwić, są doliczane do cen biletów lotniczych.

  Kolejna sprawa to liczebność załogi. Wiadomo, że lot samolotem nie tylko oznacza konieczność zatrudnienia pilota. Dochodzą do tego takie osoby jak drugi pilot, stewardessy i stewardzi, a także lekarz czy osoba ds. bezpieczeństwa lotów. Żaden inny środek transportu nie przewiduje konieczności zatrudniania takiej liczby osób – członków załogi. Praca każdego z nich kosztuje, a zatem podróż samolotem musi być odpowiednio droższa.

  Analizując powyższe fakty, trudno polemizować ze stwierdzeniem, że lot samolotem musi być drogi. Jeżeli chcemy podróżować bezpiecznie, a każdy chce, musimy zgodzić się też na wyższe ceny biletów lotniczych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *